WARSZTATY  NAUKOWE  W  PUBLICZNYM  PRZEDSZKOLU  NR 4  W  KOZIENICACH

Maj 23, 2019

16 maja 2019r. w Publicznym  Przedszkolu  Nr4  w  Kozienicach odbyły  się kolejne  już  warsztaty  naukowe  dla  dzieci  z  grupy  III  i  V  dotyczące zmiany właściwości substancji pod wpływem ciekłego azotu. Był to pokaz oparty na doświadczeniach.  Eksperymenty  z  dziećmi  prowadził  absolwent  cybernetyki – pan  Szymon  Krupa  z  firmy  „Mali  Odkrywcy”.

Przedszkolaki sprawdziły, że każda rzecz zanurzona na dłużej w ciekłym azocie, staje się jednocześnie krucha i twarda. Zaś powietrze w balonach pod wpływem zimna – ciekły azot ma prawie 200 stopni – zamieniło się w ciecz (zajmuje ona dużo mniej miejsca niż powietrze) i do niedużego pudełka z ciekłym azotem zmieściło się aż 10 nadmuchanych balonów! A powietrze wylane z balonika  miało kolor …. biały. Każdy uczestnik mógł zamienić się na chwilę w smoka i wypuścić nosem kłąb dymu po zjedzeniu niezwykłego chrupka czy bezy. Była też duża bańka mydlana. Na koniec  dzieci zniknęły w azotowych zimnych chmurach.

Celem  warsztatów  było  nie tylko zaszczepienie w najmłodszych ciekawości do poznawania dziedzin wiedzy z zakresu nauk ścisłych, ale i zapewnienie im niezapomnianych wrażeń i wspaniałej zabawy  w  fascynującym  świecie  nauki.

 

V OGÓLNOPOLSKI MARATON PRZEDSZKOLAKÓW „SPRINTEM DO MARATONU” Zarządzenie Nr 98/2019 Burmistrza Gminy Kozienice z dnia 21 maja 2019 r.